Market Steer, Feeder Calf, All Animal & Outstanding Market Results

MARKET STEER SHOW

  • Division 1 Champion:  Amelia Henderson
  • Division 1 Reserve Champion:  Brady Hatfield

 

  • Division 2 Champion:  Jayla Ricer
  • Division 2 Reserve Champion:  Macy McDowell

 

  • Division 3 Champion:  Amelia Willis
  • Division 3 Reserve Champion:  Carter Fout

 

Grand Champion:  Amelia Willis

Reserve Champion:  Carter Fout

Rate-of-Gain:  Eli Dresbach

 

FEEDER CALF SHOW

Champion Feeder Heifer:  Creed Smith

Reserve Feeder Heifer:  Reese Bond

Champion Feeder Steer:  Emilee Heibel

Reserve Feeder Steer:  Maci McDowell

Grand Champion Feeder Calf:  Emilee Heibel

Reserve Champion Feeder Calf:  Creed Smith

2017 Grand Champion Market Steer goes to Amelia Willis. 2017 Reserve Grand Champion Market Steer goes to Carter Fout. Congratulations Amelia and Carter!


ALL ANIMAL SHOWMANSHIP CONTEST

2017 All Animal Showman goes to Jordyn Haggy.

All Animal Showmanship – Beef: Lane Brewster

Trophy sponsored by AlDon & Judy Cisco

All Animal Showmanship – Rabbit: Kayleah Shiland

Trophy sponsored by Barn and Bridle 4-H Club

All Animal Showmanship – Poultry: Joshua Amato

Trophy sponsored by Boots, Barns, and Britches 4-H Club

All Animal Showmanship – Sheep: Jordyn Haggy

Trophy sponsored by Bruce & Loretta Walls

All Animal Showmanship – Swine: Zach Clinger

Trophy sponsored by Bruce & Loretta Walls

All Animal Showmanship – Horse: Savannah Cool

Trophy sponsored by Pike County Ohio Horseman’s Council

All Animal Showmanship – Goat: Logan Rider

Trophy sponsored by Pine Bank Boer Goats – Timothy Humble

All Animal Showmanship – Dairy: Katie Brunner

Trophy sponsored by Waverly Floral

OVERALL Champion Showman:

Jordyn Haggy

____________________________________________________

Trophy sponsored by South Central Power Company


OUTSTANDING MARKET EXHIBITOR AWARDS

The criteria for winning the award includes: 1) place in market class; 2) place in showmanship; and 3) score on the species Skill-a-thon. Youth had to compete in all three sections of the criteria to be in consideration for the award.

MARKET STEER

  • Outstanding Junior: Callie Anderson

Trophy sponsored by Fout Show Steers & McClay Hereford Farms

  • Outstanding Intermediate: Montanna Beekman

Trophy sponsored by Fout Show Steers & McClay Hereford Farms

  • Outstanding Senior: Bradon Wooldridge

Trophy sponsored by Fout Show Steers & McClay Hereford Farms

  • Overall Outstanding WINNER: Montanna Beekman

Trophy sponsored by Fout Show Steers & McClay Hereford Farms

MARKET GOAT

  • Outstanding Junior: Kaylee Jones

Trophy sponsored by Jerry and Phyllis Smith

  • Outstanding Intermediate: Lauren Carter

Trophy sponsored by Fox Farm

  • Outstanding Senior: Justin Waulk

Trophy sponsored by Angie Sherman, DVM

  • Overall Outstanding WINNER: Lauren Carter

Trophy sponsored by Pine Bank Boer Goats – Timothy Humble

MARKET LAMB

  • Outstanding Junior: Shaylie Wheeler

Trophy sponsored by Jerry and Phyllis Smith

  • Outstanding Intermediate: Wyatt Wheeler

Trophy sponsored by Pike County 4-H Alumni

  • Outstanding Senior: Jordyn Haggy

Trophy sponsored by Waverly Floral

  • Overall Outstanding WINNER: Jordyn Haggy

Trophy sponsored by Angie Sherman, DVM

MARKET HOG

  • Outstanding Junior: Ryane Bond

Trophy sponsored by Pennington Show Pigs in Memory of Ron Pennington

  • Outstanding Intermediate: Faith Dresbach

Trophy sponsored by Pennington Show Pigs in Memory of Ron Pennington

  • Outstanding Senior: Zachary Pennington

Trophy sponsored by Pennington Show Pigs in Memory of Ron Pennington

  • Overall Outstanding WINNER: Faith Dresbach

Trophy sponsored by Pennington Show Pigs in Memory of Ron Pennington

MARKET RABBIT

  • Outstanding Junior: Sadie Lamerson

Trophy sponsored by Barnyard Bandits

  • Outstanding Intermediate: Maddie Ritchie

Trophy sponsored by Dogwood Pass

  • Outstanding Senior: Kayleah Shiland

Trophy sponsored by Dogwood Pass

  • Overall Outstanding WINNER: Kayleah Shiland

Trophy sponsored by 4-Corners 4-H Club

MARKET POULTRY

  • Outstanding Junior: Mason Thacker

Trophy sponsored by Barnyard Bandits

  • Outstanding Intermediate: Owen Armstrong

Trophy sponsored by Dogwood Pass

  • Outstanding Senior: Joshua Amato

Trophy sponsored by Dogwood Pass

  • Overall Outstanding WINNER: Owen Armstrong

Trophy sponsored by Welch’s Farms: Don, Tricia and Riley Welch